Buddhista hírblog

Szamszára

Szamszára

Aszalha púdzsá: Mi ez a július közepi buddhista ünnep?

Idén július 10-ére esik a Tan kerekének megforgatásról megemlékező ünnep

2025. július 09. - Szanszára

Az „Aszalha púdzsá" a 8. holdhónap növekvő holdjának 15. napjára esik, és a buddhizmus egyik legjelentősebb vallási ünnepe. Ilyenkor arra a napra emlékezünk, amikor a buddhizmus történetében először állt össze a Három Ékkő - a Buddha, a Dharma és a Szangha.

c1_3065438_250708170007.jpg

Az „Aszalha púdzsá” kifejezés az „Aszalha Purnami Púdzsá” kifejezésből származik, ami azt jelenti "hódolat Aszalha telihold napján”. Ez a thai naptár szerint a nyolcadik holdhónap teliholdjára esik, ami általában júliusban vagy augusztusban következik be.

Az Aszalha púdzsá napja mély jelentőséggel bír a buddhizmusban, mivel ez jelzi azt az alkalmat, amikor a Buddha megtartotta első tanítóbeszédét az öt aszkétának.

5693442.jpg

E történelmi tanítás során Tiszteletreméltó Kondannya, az öt aszkéta egyike, olyan mély bizalmat táplált Buddha tanítása iránt, hogy elérte a „Dharma-Szem” képességét és megvilágosodott. Ezt követően a buddhista rend első nemes szerzetesévé szentelték fel, így a Buddhával, a Dharmával és a Szanghával együtt teljessé vált a Három Ékkő.

Az Aszalha púdzsá napját a thaiföldi Legfelsőbb Szangha Tanács 1958-ban hivatalosan is kiemelt buddhista ünnepként ismerte el. Hivatalos szertartásokat először Thaiföldön tartottak, a Vészákkal egyenértékű módon.

5693446.jpg

Az Aszalha púdzsá-t mint állami ünnepet azonban továbbra is csak Thaiföldön tartják meg. Más théraváda buddhista országok nem tulajdonítottak ennek a napnak a Vészákkal egyenértékű jelentőséget.

A hagyományos megemlékezések közé tartoznak az érdemszerző tevékenységek, mint például alamizsnát nyújtani a szerzeteseknek, betartani a buddhista előírásokat, meglátogatni a templomokat, hogy meghallgassák a Dharma tanításokat, és részt venni az esti gyertyafényes körmeneteken a templomok felszentelési csarnokai körül. Ezek a „Wien Thian” néven ismert körbejárások során az óramutató járásával megegyező irányban háromszor körbejárják a szent helyeket, miközben gyertyákat, füstölőt és virágokat tartanak felajánlásként, és békés tudattal  tanításokat recitálnak a Három Ékkő tiszteletére.

Thaiföldön a nagy buddhista ünnepeken tilos alkoholtartalmú italokat árulni.

5693450.jpg

Írta: Komsan John Jandamit

Forrás: Bangkok Post

A bejegyzés trackback címe:

https://sansara.blog.hu/api/trackback/id/tr1918904824

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása