Buddhista hírblog

Szamszára

Szamszára

Részt vehetnek a buddhisták a politikában?

2025. július 08. - Szanszára

A világi buddhistáknak ugyanolyan mértékben lehet politikai érdeklődésük és véleményük, mint bármely más vallási hagyományt gyakorló embernek, és ezek alapján cselekedhetnek is. Buddha nem tanította a világi követőit arra, hogy tartózkodjanak a politikától - sőt, sokan közülük királyi vagy arisztokrata családok tagjai, és lényegében a kor politikusai voltak. A történelem egyik leghíresebb buddhistája, az i. e. 3. századi indiai király, Asóka, a legendás politikai vezető, valószínűleg mindenkinél többet tett a Buddha tanításainak népszerűsítéséért és Ázsia más részein való elterjesztéséért.

Azonban az a fajta visszavonultság, amelyet Buddha a tudat képzésére és a megvilágosodáshoz vezető képességek kifejlesztésére írt elő, kizárta volna a politikai tevékenységet. A Vinaya, a buddhista szerzetesi szabályzat valóban megtiltotta a szerzeteseknek és szerzetesnőknek, hogy részt vegyenek a polgári társadalomban, eltekintve a Buddha tanítói és küldöttei szerepének betöltésétől.

De a történelem folyamán természetesen a buddhista országokban a szerzetesi hierarchia de facto politikai vezetéssé vált - ez volt a helyzet Tibetben, Thaiföldön, Srí Lankán, Japánban és sok más helyen. A szerzetesek (és néhány esetben az szerzetesnők) jelentős politikai hatalmat gyakoroltak helyi, nemzeti és nemzetközi színtéren. A Dalai Láma és a thaiföldi buddhizmus legfőbb pátriárkája egyaránt példa erre.

thay_and_dr_martin_luther_king.png

Amikor óriások találkoznak - Dr. Martin Luther King Jr. és Thich Nhat Hanh - Fotó: Thich Nhat Hanh Foundation

Napjainkban van némi feszültség elsősorban a théraváda szerzetesek között, akik közül néhányan úgy vélik, hogy a politikai szerepvállalás nem helyénvaló a felszentelt szerzetesek és szerzetesnők számára, míg mások szerint ez erkölcsi kötelesség, különösen a környezeti és társadalmi igazságosság tekintetében. Az „elkötelezett buddhizmus” egy kortárs nyugati kifejezés a különböző hagyományok gyakorlóinak tevékenységére, akik úgy vélik, hogy a társadalmi igazságosság érdekében kifejtett politikai aktivizmus a bölcsesség és a belátás fejlődésének természetes következménye, vagy - a mahájána buddhisták esetében - a minden dolgok összekapcsolódásának felismerése. Az „elkötelezett buddhizmus” kifejezést Thich Nhat Hahn vietnámi zen tanítónak tulajdonítják, aki a vietnámi háború idején a háborúellenes mozgalom egyik vezetője volt, és Martin Luther King Jr-ral dolgozott együtt. Az azóta eltelt években számos elkötelezett buddhista szervezet alakult, köztük a Buddhist Peace Fellowship és a Zen Peacemakers Order.

A buddhizmus politikai szerepvállalása nem mindig alakult a legjobban, de a globális politikai etika iránti kortárs igény útmutatást kereshet a Kr. e. harmadik században uralkodó indiai buddhista császár, Asóka uralkodásában.

Forrás: TRICYCLE

A bejegyzés trackback címe:

https://sansara.blog.hu/api/trackback/id/tr4718904220

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása