A Jungto Egyesület, a nagyra becsült koreai Dharma mester és társadalmi aktivista, tiszteletreméltó Pomnyun Sunim által alapított nemzetközi buddhista közösség ebben a hónapban egy kilencnapos intenzív tanulmányutat szervezett Dél-Koreában Délkelet-Ázsiából érkező buddhista szerzetesek számára, akik az Elkötelezett Buddhisták Nemzetközi Hálózata (International Network of Engaged Buddhists - INEB) szervezethez tartoznak.
Összesen nyolc küldött vett részt a 10. INEB-tanulmányúton a Jungto Társaságnál: három Thaiföldről, kettő Kambodzsából, egy Mianmarból, egy Laoszból és egy Srí Lankáról, akik június 26. és július 4. között a "kalyana-mitrata" [erényes barátság] meleg és barátságos légkörében gyűltek össze, hogy új utakat fedezzenek fel a Dharma megosztására és a társadalmi elkötelezettségű tevékenységek hatékonyabb végzésére.
Tiszteletreméltó Pomnyun Sunim a program első napján üdvözlő beszédet mondott a küldöttségnek:
"Őszintén köszönöm az Elkötelezett Buddhisták Nemzetközi Hálózatának (INEB) küldöttségének, hogy megtették ezt a hosszú utat, hogy meglátogassanak bennünket. Látom, hogy néhányan már jártak itt korábban néhányszor. Különösen csodálatos újra látni az ismerős arcokat. (...)
Ahogy mindannyian érezzük, a világ most nagyon kaotikus. A háború már nem csak egy történet a történelemből, hanem egyre inkább kiterjed a valóságban, amelyben élünk. Miközben a vallások a békéről beszélnek, sok háború mögött mélyen vallási konfliktusok húzódnak meg. Ráadásul az éghajlati válság miatt egyre gyakoribbak a természeti katasztrófák világszerte, és a jóléti különbségek riasztó mértékben nőnek. Szinte úgy tűnik, mintha új osztályok és kasztrendszerek alakulnának ki. Ezekben az időkben szeretnék együtt gondolkodni arról, hogyan valósíthatjuk meg a Buddha tanításait az egyenlőségről és a szabadságról a mai világban."
Az INEB olyan egyének és szervezetek globális hálózata, akik elkötelezettek az együttérző társadalmak építése, a környezeti fenntarthatóság és a világbéke irányába történő munka mellett. Az INEB hangsúlyozza az etikus, Dharma-alapú megközelítések kidolgozásának fontosságát munkájában, és arra ösztönzi tagjait, hogy a közös értékek és törekvések alapjain együttműködve, egymást tisztelve dolgozzanak. A bangkoki székhelyű INEB szociális projektek és segélyprogramok széles skáláját hozta létre, amelyek célja a szenvedés leküzdése és a kiszolgáltatott közösségek megerősítése a Dharma gyakorlása és olyan szociális programok révén, mint az oktatás és képzés, a közösségfejlesztés, az érdekérvényesítő és lobbitevékenység, valamint a vallásközi párbeszéd.
„Ezeket a kérdéseket nem lehet úgy megoldani, hogy csak a templomokban vagy kolostorokban beszéljük meg őket” - jegyezte meg tiszteletreméltó Pomnyun Sunim. "Maga a Buddha minden nap faluról falura járva, az emberekkel folytatott párbeszéd útján oldotta meg korának különböző társadalmi problémáit. Hasonlóképpen, nekünk is együtt kell dolgoznunk az emberekkel, hogy megoldjuk a problémákat ott, ahol az életüket élik. Remélem, hogy ezúttal mélyebb beszélgetéseket tudunk folytatni ezekről a konkrét kérdésekről.”
A tanulmányutat tiszteletreméltó Pomnyun Sunim vezette, és a Jungto Társaságot alkotó elkötelezett és fáradhatatlan önkéntesek, valamint Anchalee Kurutach, az INEB Végrehajtó Bizottságának tagja és az INEB Békeépítők Regionális Hálózata projektjének koordinátora irányította. A küldöttek intenzív programon vettek részt, amely buddhista kolostorok, templomok, elvonulási központok és közösségek meglátogatását foglalta magában. Ezek a látogatások lendületet adtak a modern buddhizmus különböző, de lényeges aspektusairól szóló Dharma-beszélgetésekhez, csoportos előadásokhoz, vitákhoz és műhelymunkákhoz, amelyek a következőket foglalták magukban: folyamatban lévő és tervezett társadalmi elkötelezettségű tevékenységek; buddhista oktatás és gyakorlat szerzetesek és világiak számára; buddhista szervezetek és közösségek szervezeti irányítása; egyéni és közösségi gyakorlat; társadalmi egyenlőség; szegénység enyhítése; környezetvédelem; szociális programok és kezdeményezések; buddhizmus a mai társadalmakban; valamint a jövőbeli akciók és együttműködés tervei.
Mindezek célja az volt, hogy a résztvevők számára lehetőséget teremtsenek a kapcsolatteremtésre és a tanulásra, valamint arra, hogy bemutassák és megosszák egymással az elkötelezett buddhizmus kifejezésére és gyakorlására vonatkozó ötleteiket saját közösségeikben és társadalmaikban.
A vendég szerzetesek nevében tiszteletreméltó Galkande Dhammananda Srí Lankáról megjegyezte: "Nagyon sokatmondó, hogy a világ különböző régióiban dolgozó emberek egy helyen gyűltek össze ilyen nehéz időkben. Noha nehéz megőrizni a széleskörű látásmódot amikor a saját térségeink helyi viszonyaira összpontosítunk, az ilyen összejövetel lehetővé teszi számunkra, hogy elgondolkodjunk egymás tevékenységén, és felfrissítsük magunkat. Majd amikor visszatérünk a saját helyünkre, szélesebb perspektívából közelíthetjük meg a tevékenységeinket.
Ez a találkozó mindannyiunk számára élő példaként fog szolgálni. Míg a könyvekben szereplő példaképeket el lehet felejteni amint a könyvet becsukjuk, az élő példaképek, amelyekkel szemtől szemben találkozunk, mély inspirációval töltenek el bennünket. Hálás vagyok tiszteletreméltó Pomnyun Sunimnak és a Jungto Egyesület világi szangha tagjainak, és hálámat fejezem ki az INEB-nek is, amiért megszervezte ezt az értékes eseményt."
A Jungto Egyesület egy önkéntesek által vezetett közösség, amely a buddhista tanítások megtestesítésére törekszik társadalmi szerepvállaláson keresztül, valamint a fenntartható életmódra összpontosító egyszerű életmód népszerűsítésével. A közösség a modern társadalom válságait, mint például a kapzsiság, a szegénység, a konfliktusok és a környezet pusztulása, az egymáshoz kapcsolódás buddhista világnézetének alkalmazásával igyekszik kezelni, és annak az elvnek megfelelően él, hogy a buddhista gyakorlatok és a társadalmi mozgalmakban való aktív részvétel révén mindenki megtalálhatja a boldogságot.
A tanulmányút végén tiszteletreméltó Pomnyun Sunim elmondott néhány gondolatot a programról, és arról, hogy a résztvevők hogyan tanulhattak és meríthettek erőt egymásból.
„E lehetőségen keresztül megértettem, hogy mit csináltok, milyen gondjaitok vannak, és mi hiányzik nektek” - jegyezte meg tiszteletreméltó Pomnyun Sunim. "Azonban mindez hagy némi kívánnivalót maga után. Úgy éreztem, hogy a tevékenységetekből hiányzik a buddhizmuson túli társadalmi elkötelezettség. Mindazonáltal éreztem, hogy komolyan gondolkodtok és keményen dolgoztok a magatok módján azon, hogy milyen szerepet játszhat a buddhizmus a helyi közösségekben.
A valóság az, hogy sok szerzetes megfeledkezik szerzetesi kötelességéről, és a Három Ékkő felajánlásain keresztül személyes kényelemre törekszik. Ebben az összefüggésben mélyen meghatott, hogy odaadóan éltek magatokért és a körülöttetek élőkért. Manapság sok szangha-tag gyakran azzal van elfoglalva, hogy csak saját maga számára biztosítsa a kényelmes életet. Ti azonban megpróbáltok tenni valamit azáltal, hogy új oktatással próbálkoztok, vagy környezeti mozgalmakat működtettek a közösségeitekben. Erre nagyon büszke vagyok. Persze, bár nem mondtátok ki, azt hiszem, sokszor volt olyan, amikor belülről azt gondoltátok: »Tényleg muszáj ezt tennem? Ki akarok szállni.«
Idősebbjeink - Prof. Sulak Sivaraksa, Őszentsége a Dalai Láma, Thich Nhat Hanh, tiszteletreméltó Maha Ghosananda és Dr. A. T. Ariyaratne - már fél évszázaddal ezelőtt megmutatták nekünk, hogyan vegyünk részt a társadalmi kérdésekben a buddhista tanításoknak megfelelően. Mostanra azonban elhunytak, vagy túl idősek ahhoz, hogy aktívak legyenek. Úgy tűnik, hogy az INEB számára ma az a legnagyobb kihívás, hogy miként folytassuk örökségüket.
Egy másik kihívás nemcsak az örökségük továbbörökítése, hanem az is, hogyan lehet azt tovább bővíteni és fejleszteni. Eddig az INEB egyszerűen összekötötte az egyes aktivistákat, de a jövőben a közös együttműködés módjait is meg kell vizsgálnunk. Remélem, hogy e változások közepette központi szerepet vállalnak majd országaikban. Ezen a tanulmányútprogramon közelebb érezhettük magunkat egymáshoz, mert konkrét feladatokat beszéltünk meg közösen. Köszönöm a lelkes részvételt!"
Tiszteletreméltó Pomnyun Sunim folytatta:
"A Buddha idejében a legtöbb gyakorló lemondott a világi életről, szanghát alakított, és együtt terjesztették a Dharmát. A modern társadalomban ez a megközelítés nem könnyű. Azonban anélkül is, hogy elhagyná otthonát, bárki felhasználhatja életének egy részét a Dharma terjesztésére. Azok a hívők, akik azért jönnek a templomokba, hogy áldásért imádkozzanak, a saját hasznukat keresik, ezért nehéz számukra társadalmi aktivistává válni. Ahhoz, hogy valaki bódhiszattvává váljon, képesnek kell lennie arra, hogy akár csak egy kis törekvést is létrehozzon, hogy „először önállósítsa magát, és csak azután segítsen másokon”. Csak ha ilyen emberek gyűlnek össze, akkor tudunk szerepet vállalni a társadalmi változások vezetésében. Ehhez az egyéneknek először gyakorolniuk kell, és megfelelő oktatásban kell részesülniük a Dharmáról. Csak egy ilyen gyakorlókból álló szervezet képes terjeszteni a Dharmát és társadalmi gyakorlatot folytatni egy igazságos társadalom megteremtése érdekében. Ily módon kell együtt dolgoznunk, hogy a világot igazságosabbá tegyük.
A Buddha egyedül kezdett el gyakorolni segítség nélkül, és végül ő lett az első ember, aki felébredt. Ezzel szemben ma mindannyiótokkal együtt kezdhetjük el, és legalább minimális eszközökkel rendelkezünk. A Buddhához képest nekünk sok mindenünk van, így ha csak a törekvésre fókuszálunk, nincs olyan dolog, amit ne tudnánk elérni. Ha együttműködünk, sokkal többre lehetünk képesek. Ebben a szellemben alakult meg az INEB, és így jöttünk össze mi is. Remélem, hogy a jövőben is együtt tudunk működni. Köszönöm a hosszú idő alatt végzett kemény munkájukat!"
Tiszteletreméltó Pomnyun Sunim, a Jungto Egyesület vezető Dharma tanítója, széles körben elismert író és társadalmi aktivista. Számos szervezetet, kezdeményezést és projektet alapított szerte a világon. 2020 októberében a japán Niwano Béke Alapítvány a 37. Niwano Békedíjat adományozta tiszteletreméltó Pomnyun Sunimnak, a nagyra becsült szerzetes nemzetközi humanitárius munkásságának, környezetvédelmi és társadalmi aktivizmusának, valamint a különböző vallású és kultúrájú közösségek közötti bizalom és jóakarat kiépítésére tett fáradhatatlan erőfeszítéseinek elismeréseként, a világbéke céljának elérése érdekében.
Írta: Craig C Lewis
Forrás: Buddhistdoor Global